Реструктурирачка крема за кутикули на косата 100ml

Out of Stock

Реструктурирачка крема за кутикули на косата 100ml

850.00 ден

Структурата на косата е комбинација од комплексни протеини наречени кератин и нејзината природна влажност.
Во здрава коса застапеноста на кератинот е околу 90%, додека останатите 10% се влажност. Кератинот е одговорен за цврстината и отпорноста на кожата, додека ејзината природна влажност е одговорна за еластичност, флексибилност, мекост и нејзин природен здрав изглед.
За жал, исправувањето на коса, боењето, мини вал, фенирање, сонцето, загаденоста, хемикалиите во базените, дури и секојдневното третирање како што е чешлање можат да го уништат нивото на кератин и влажност во косата.

Нема на залиха

Compare

Опис

Реструктурирачка крема за кутикули на косата 100ml

Бледо жолтата маст се добива од плодовите на оревите кои растат на шеа дрвата.
Позната е по чудотворното дејство врз кожата поради брзата апсорбција, не оставајќи никакви масни траги.
Африка е позната по зачувувањето и почитувањето на традициите, па поради тоа, на жените им е строго забрането да го допираат шеа дрвото, да берат плодови или да го преуредуваат. Шеа дрвото уште се нарекува „женско злато” бидејќи е извор за егзистенција на ијладници Африканки. Поради тоа, забрането е да се сечат стеблата на дрвото, а неговите плодови се сметаат за боженствени.
Путерот е популарен во терапијата за лечење на лузни, егземи, псоријаза и опекотини. Богат е со масни киселини кои се есенцијални за хидратација на епидермисот и за зачувување на еластичноста на кожата, а тука се и витамините А и Е, високото количество на протеини и минерали. Путерот има обновувачко дејство, но е ефикасен и во борбата против борите, ја одржува влажноста на кожата, штити од УВ зрачење и негативното влијание на средината. Кратко кажано, шеа путерот е практичен, поволен и неопходен за секоја жена која посакува здрава и негувана коса и кожа.

Рецензии

Сеуште нема препораки.

Оценете го производот “Реструктурирачка крема за кутикули на косата 100ml”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

shares